OV KSČM Svitavy

Dr. Milady Horákové 501/25

568 02 Svitavy

 

Kontakty:

tel.: +420 734 430 348

tel.: +420 725 646 060

e-mail: ov.svitavy@kscm.cz

Předseda OV:

Josef Bohatec

KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

Vybíráme z volebního programu KSČM

(25.9.2017)

Pro nadcházející volby si strana vytyčila ambiciózní program, který byl představen předsedou Vojtěchem Filipem společně s lídry kandidátek. Protože KSČM usiluje o komplexní systémovou změnu, strategickým cílem je socialismus, jako společenský řád, který zajistí pro převážnou skupinu obyvatel důstojnější životní podmínky než kapitalismus.

 

Jedním z nejdůležitějších bodů programu, kterým se KSČM liší od ostatních politických stran, je požadavek vystoupení ČR z vojenských struktur NATO a zrušení tohoto útočného paktu. Nesmí být běžnou praxí, aby vojska NATO působila daleko za hranicemi členských zemí a to bez mandátu dle mezinárodního práva. Je smutné, že přes 70% obyvatel ČR souhlasí s členstvím naší země v organizaci, která je odpovědná za smrt mnoha milionů civilistů (včetně žen a dětí) a živí migrační vlny. Rozpoutání nových závodů ve zbrojení a posilování vojenské přítomnosti na hranicích s Ruskem může snadno vést k rozpoutání konfliktu s katastrofálními následky.

 

S požadavkem uvedeným výše souvisí snaha o prosazení zákona o obecném referendu. Komunisté předlohu ve sněmovně předkládali již sedmkrát, vždy bezvýsledně a to i přesto, že všechny parlamentní strany (kromě ODS a TOP 09) mají přijetí zákona ve svých volebních programech. Další volební priorita nazvaná „Ne nehoráznému daru církvím, lživě nazývanému restituce“ odkazuje na skutečnost, že šest obdarovaných církví vzniklo až po roce 1989, mnohé zneužívají daný zákon a požadují další majetek. Komunisté chtějí razantně snížit finanční náhrady, protože nelze požadovat finanční náhradu a zároveň samotný majetek. Vládní koalice tyto návrhy ignorovala, přestože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) slíbil, že se jimi vláda bude zabývat.

 

Novinkou v programu je také zavedení statusu chráněné osoby pro učitele a seniory. Vzhledem k tomu, že současní ministři školství neporozuměli problému narůstající šikany a agresivity, KSČM navrhuje za napadení (či ublížení na zdraví) učitelů a seniorů mnohem přísnější tresty. Předně je ale nutné vyřešit příčinu a vycházet z toho, že šikana je logickým vyústěním tržní a konzumní společnosti a peněz. Zatímco některé děti nemají peníze na teplý oběd, jiné jsou si schopny finančně zajistit specifický sociální a morální status.

 

V oblasti ochrany přírody komunisté prosazují udržitelnost, to znamená, že naše generace nepředá zemi (i Zemi) následující generaci v horším stavu, než ji převzala od generace předchozí – ve smyslu hospodářském, společenském i ekologickém. S tím souvisí oprávněný požadavek navrácení zdrojů vody a nerostných surovin z rukou zahraničních vlastníků do rukou státu.

 

Programové dokumenty jsou dostupné na www.kscm.cz.

 autor: Za MěV KSČM Litomyšl Max Olšan a Bc. Jiří Jiruše
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena