KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

KSČM v mediích

KSČM v mediích

(16.11.2017)

místopředseda Josef Skála bude dnes 16.11. hostem pořadu Názory bez cenzury, který je vysílán živě na facebookovém profilu: prima.zpravy.cz nebo na odkazu Názory bez cenzury na webových stránkách PRIMA TV.

 

Diskutovat na téma: sametová revoluce trochu jinak, budou také Petr Žantovský a Alexander Tomský.

 

 

Začátek v 17:00 hodin.

 

 

Vybrané momenty z pořadu využívá TV Prima i ve svých hlavních večerních zprávách  od 18:55 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KSČM v mediích

KSČM v mediích

(16.11.2017)

předseda poslaneckého klubu ÚV KSČM Pavel Kováčik bude dnes 16.11. hostem pořadu Máte slovo v České televizi. Tématem bude výročí 17. listopadu.

 

Moderátorka Michaela Jílková bude v přímém přenosu společně se svými hosty diskutovat v předvečer výročí 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii. Diskutovat budou Daniel Herman – ministr kultury /KDU-ČSL/, Pavel Kováčik – předseda poslaneckého klubu KSČM, David Černý – sochař, Saša Vondra – bývalý disident, ředitel CEVRO INSTITUT, Jan Bubeník – bývalý studentský aktivista a podnikatel, Lenka Procházková – bývalá disidentka a spisovatelka, Radim Valenčík – ekonom a sociolog, a další.

 

Česko si v pátek připomene výročí událostí spojených se 17. listopadem. A to nejen fašistických represálií a popravených studentů v roce 1939, ale i událostí o padesát let mladších. Města v celé republice čekají pietní shromáždění, demonstrace i různé kulturní akce. Kromě oslav je to i příležitost k zamyšlení a inventuře toho, jaká je naše 28 let trvající cesta s nově nabytou svobodou a demokracií. Jsme spokojení se životem ve svobodě a demokracii nebo bylo před rokem 1989 lépe?

 

Komunisté, disidenti a demokrati budou ve studiu diskutovat o tom, s čím jsou spokojeni a co jim naopak v životě české společnosti nejvíce vadí. Budou vyjadřovat i ke dvěma událostem historického významu: k našemu vstupu do NATO, integraci mezi členské státy Evropské unie a také k dalšímu směřování demokracie.

 

 

Pořad vysílá ČT 1 živě od 21:25 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KSČM v mediích

KSČM v mediích

(16.11.2017)

místopředseda ÚV KSČM Josef Skála bude v pátek 17. 11., hostem pořadu Události, komentáři speciál České televize. Jeho tématem bude diskuze k výročí 17. listopadu 1989. „Od listopadu 1989 do listopadu 2017 – kam jsme došli? Kam jsme chtěli, nebo úplně jinam? Tehdejší ideály versus realita. Konec liberální demokracie? Nejen u nás, ale i v dalších západních zemích… Skončila s nástupem A. Babiše polistopadová éra? Co chtěli tehdejší studenti a co chtějí ti dnešní? Pravda a láska, multikulturalismus – přežité koncepty? Rozdělená společnost, projevy rasismu a xenofobie – příčiny a co s tím. Pravo-levé dělení společnosti: je ještě aktuální, nebo už je dělicí čára jinde? Zůstat v EU, NATO? Má být více referend? Kdo/jaký typ osobnosti by měl být prezident? Jaké jsou největší problémy současné éry? A jaké jsou největší její klady? Jako bychom na ně často úplně zapomínali…“

 

 

Pořad vysílá ČT24 mimořádně již od 20.00 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Můj pohled na věc

Můj pohled na věc

(13.11.2017) autor: Josef Bohatec
S doporučením států OSN, že je třeba zlepšit a zvýšit integraci Romů v ČR do společnosti, obvzláště do vzdělávacího systému atd. bych možná snad i souhlasil, je však třeba, aby stejnou aktivitu a zájem na svém společenském růstu měla hlavně ona cílová skupina. V případě lidských práv je nejvýše s podivem, že tolerance ve společnosti a zákaz fyzického násilí zejména na dětech, včetně pokračování v boji za rovnoprávnost mužů a žen, je nejvíce pošlapávána právě v zemích, které jsou největšími spojenci NATO a USA a také tam, kam vstoupila noha vojáka tohoto zločinného spolčení.
KSČM v mediích

KSČM v mediích

(13.11.2017)

Vladimír Koníček, poslanec PS PČR za KSČM, bude dnes hostem pořadu 90´ České televize. Tématem budou církevní restituce.

 

 

Pořad vysílá stanice ČT 24 od 20.00 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deset dnů, které otřásly světem, stále aktuální, alespoň pro nás

Deset dnů, které otřásly světem, stále aktuální, alespoň pro nás

(13.11.2017) autor: Lidmila Kružíková

Za přítomnosti poslankyně Květy Matušovské se 9.listopadu konalo ve Svitavách Vzpomínkové setkání ke 100.výročí VŘSR a Dekretu o míru.

 

Účastníc s velkou pozorností nejprve sledovali působivý starý dokument o VŘSR a V.I.Leninovi, který zachycoval nejen rok 1917, ale také současnost v tehdejším Sovětském svazu.

 

Na něj vhodně navázal se svým vystoupením předseda OV KSČM Josef Bohatec, který hovořil o odkazu VŘSR pro dnešek.

 

Překvapením v tom nejlepším smyslu slova pak byli mladí členové KSČM z Litomyšle, Jiří Jiruše a Max Olšan, kteří se podělili o historické události roku 1917, vysvětlili pojmy dekretů, a to nejen Dekretu o míru,ale také Dekretu o půdě i Práva na sebeurčení národů. Jejich vystoupení svědčilo nejen o tom, že se tématu maximálně věnovali, připomněli jména hlavních aktérů, ale přivezli i řadu knih, které nechali kolovat.

 

O své vzpomínky z dob studií v SSSR se s přítomnými podělil i Jaroslav Drozdek, zazněly rovněž úryvky z knihy Johna Reeda „Deset dní, které otřásly světem“.

 

Všichni jsme si znovu uvědomili, jak je důležité znát minulost, ale hlavně nutnost objektivního vysvětlování historie. Že to jde a umí to výborně i mladí, tak o tom jsme se přesvědčili právě 9.listopadu ve Svitavách.

 

Práci nám neberou roboti, ale firmy

(6.11.2017) autor: Jim Hightower
zdroj: překlad Vladimír Sedláček

Vytvářejí robotickou ekonomiku s levnými stroji, jež nepožadují mzdu ani zdravotní péči

 

Někde ve vaší budoucnosti je robot. Ne nějaký z těch roztomilých malých, práci šetřících automatů jako vysavač „Roomba“. Vzdálena tomu, aby vás chránila před prací navíc, je tahle nová vlna robotů vnesena na vaše pracoviště, aby chránila podnikové bossy před tím, aby vás platili za to, že pro ně pracujete.

 

Ach tak, možná si myslíte - ne na moje pracoviště, já nejsem tovární dělník - mám vysokoškolský diplom a pracuji hlavou, takže žádný směšný přístroj, vykonávající mechanické úkoly, mi práci vzít nemůže.

 

Ale pozor, tohle jsou „myslící mašinky“, napěchované složitými nervovými sítěmi a superrychlými algoritmickými počítači, jež operují v synchronizaci a fungují mnohem víc jako shluk specializovaných buněk v lidském mozku. Tyhle inteligentní roboti mají rychle se rozvíjející schopnost pozorovat, číst a sebevzdělávat, a dokonce mohou vyrábět a učit další roboty.

 

Nejen že vytlačují dělníky z masa a kostí z továrních montážních linek, ale miliony z nich jsou teď umisťovány do odborných, řídících, tvůrčích a dalších povolání, o kterých se dříve předpokládalo, že jsou jistou doménou vysoce vzdělaných, lépe placených lidí . . . možná dokonce i vás.

 

Aby bylo jasno, nejsou to roboti, kdo vám bere práci, ale podnikoví šmelináři, spekulanti.

 

Vytvářejí robotickou ekonomiku, aby tak vytlačili vás i mne nepříliš drahými stroji, jež nepožadují vyšší mzdy nebo zdravotní péči, neberou si nemocenskou ani dovolenou a neorganizují odbory, neženou se do soudních sporů, nevolí prodělnické politiky.

 

Má to být plutokratická utopie, tvořená podnikovými elitami a pro ně - a oni na to tlačí tvrdě a rychle, v naději, že my lidé nepovstaneme dřív, než bude příliš pozdě.

 

Vaším nepřítelem nejsou roboti, ale podnikoví bossové, bankéři a různí podražci, kteří vlastní roboty, a pro všechny z nás, kterým hrozí, že budou odhozeni, je nejvyšší čas se vzbouřit proti jejich společensky destruktivní chamtivosti.

 

Komunista Bedřich Záleský – přímý svědek atentátu na R. Heydricha

Komunista Bedřich Záleský – přímý svědek atentátu na R. Heydricha

(30.10.2017) autor: Max Olšan, místopředseda MěV KSČM v Litomyšli

V letošním roce si připomínáme již 75. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V odborné literatuře i novinových článcích, které popisují atentát minutu po minutě, pozorný čtenář může narazit na jméno Bedřicha Záleského. Kromě stručného sdělení, popisujícího jeho náhodné svědectví na místě atentátu, se však příliš mnoho nedozvíme. Jeho životní příběh je však velmi zajímavý a to také proto, že jde o osobnost z našeho regionu.

 

Narodil se 18. června 1913 v Nedošíně čp. 14 v chalupnické rodině, vyučil se zedníkem a pracoval sezónně u místních stavitelů. V letech 19341936 vykonal vojenskou službu u pěšího pluku 30 ve Vysokém Mýtě a dva roky poté nastoupil k uniformované státní policii v Jablonci nad Nisou, kde byla tehdy zřízena policejní škola. Krátce byl zařazen v oddílech Stráže obrany státu (SOS), ale po záboru pohraničí nacistickým Německem působil na nové hranici ve Dvoře Králové, který se stal pohraničním městem.  Po rozpuštění oddílů SOS byl přidělen na stanici policejního komisařství v Praze-Libni. Dne 27. května 1942 byl mimo službu, ve stejnokroji, ale neozbrojený. Vracel se domů tramvají poté, co si na úřadě vyzvednul poukaz na dětskou výbavičku, protože jeho rodina čekala své první dítě. Jednalo se o známou tramvaj č. 3, která projížděla ulicí V Holešovičkách právě v okamžiku atentátu na třetího muže nacistické říše R. Heydricha. Jelikož byl jako policista vyzván, aby atentátníky pronásledoval, vydal se za Kubišem, který mezitím nasedal na kolo. Bedřich Záleský však rychle zjistil, že se jedná o akci odboje a tak bez snahy Kubiše dohonit využil situace, vzdálil se z místa činu, nastoupil do tramvaje č. 14 a odjel. Doma se svěřil svým blízkým, aby se připravili na nejhorší. Záleský byl hledán několika fonogramy, rozhlasem, výhružnými výzvami a dokonce byl společně s dalšími policisty postaven do řady, ale svědky atentátu naštěstí nepoznán.

 

V květnu 1945 se se zbraní v ruce zapojil do Pražského povstání v bojích o rozhlas, za což obdržel dvě pochvalná uznání. Po skončení války se odstěhoval zpět do Jablonce nad Nisou a dále vykonával službu policisty, v šedesátých letech se natrvalo vrátil do Nedošína. Byl činný v Osadním výboru Nedošína, v MěV KSČ v Litomyšli, ve Svazu invalidů a Svazu dobrovolných hasičů. Vedl litomyšlskou organizaci Svazu protifašistických bojovníků a v 90. letech byl předsedou místní organizace KSČM v Nedošíně. V květnu 2004 zemřel v Litomyšlské nemocnici ve věku 91 let.

 

KSČM v mediích

KSČM v mediích

(26.10.2017)

poslanec PS PČR za KSČM Zdeněk Ondráček bude zítra 26. 10. hostem vysílání ČRo Plus, pořadu Pro a proti. Jeho oponentem bude Jiří Dienstbier (ČSSD).

 

Debatu vysílá ČRo Plus od 09.30 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zavedení elektronických receptů se musí odložit!

Zavedení elektronických receptů se musí odložit!

(16.10.2017) autor: Josef Bohatec
Souhlasím s návrhem skupiny senátorů, kteří navrhli novelu odkládající účinnost povinného zavedení eReceptů o dva roky. Při zachování stávající účinnosti, tj. eRecepty by byly povinné od 1.1.2018 by došlo k vysokým finančním nákladům na jednotlivé ordinace (potřebné IT vyjde na 15 - 20 tis. Kč), dále je potřebné mít vygenerovány příslušné certifikace a dojde také k daleko většímu časovému vytížení lékařů, kteří pak budou mít logicky méně času na své pacienty. Lékař také bude muset čekat, než mu systém zašle vygenerovaný kód eReceptu. Například stomatolog, který vystaví dejme tomu dva recepty týdně, bude muset investovat stejné prostředky jako praktický lékař. K názoru některých, že praktičtí lékaři dosahují příjmu 100 tis. Kč měsíčně doplňuji, že od této částky je třeba odečíst plat sestry včetně odvodů, nájem z ordinace, internet a ostatní režijní náklady, což může činit i okolo 70 tis. Kč. Problém s eReceptem nastane i v lékárnách, kdy dnes lékárník převezme třeba tři recepty najednou, léčivo uchystá do košíčku a vydá pacientovi. Nově si bude muset každý jeden eRecept stáhnout a vyřídit zvlášť, což zvýší časovou náročnost na výdej léčiv. Na lékaře čeká od 1.1.2018 také nová administrativní zátěž ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení. K výrokům, že eRecepty ušetří peníze a zamezí plýtvání léky uvádím, že již dnes jsou lékaři důkladně propojeni se zdravotními pojišťovnami, které mohou předepisování léčiv kontrolovat velice podrobně a hluboko do minulosti. Dle informací od lékařů se kterými jsem hovořil, tito proti elektronizaci nejsou, chtějí však, aby byl tento systém zatím na bázi dobrovolnosti do jeho perfektního nastavení a "vychytání všech nedostatků". Tak jak je to nastaveno nyní, hrozí, že bude spuštěn nový 300 milionový tunel vylobovaný IT firmami, stejně jako tomu bylo v případě IZIPu. V ČR trpíme akutním nedostatkem lékařů, tak s nimi konzultujme záležitosti, které se jich bezprostředně týkají. Na perfektní přípravu celého systému měly české vlády předchozích dlouhých deset let!
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena