KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

Mikulášská ve Svitavách

Mikulášská ve Svitavách

(19.12.2018) autor: Lidmila Kružíková

Předvánoční čas je tady, shánění dárků, pečení, úklid, to se každoročně opakuje. Ve Svitavách jsme si připravili už tradičně Předvánoční posezení, a to 14.prosince.

 

Jako vždy bylo připraveno výborné občerstvení, zlaté ruce našich žen opět slavily úspěch, bylo výborné a nic nezůstalo, došlo i na dárečky, nechyběl kulturní program.

 

Měli jsme milé hosty, poslankyni Parlamentu Květu Matušovskou, která přišla i s malou Zuzankou, a předsedu OV KSČM Josefa Bohatce. Ten v úvodu předal ocenění dvěma ženám, která obdržely u příležitosti 100.výročí vzniku republiky, Miladě Kocourkové a Ludmile Šmídové.

 

No a pak se sál ztišil,protože začalo divadelní představení Tajemný hrad Svojanov, které připravilo tradičně „zdravé jádro“ svitavského Lidového divadla. Podkladem byla kniha Bohuslava Březovského a hra Jiřího Kareše, který román zdramatizoval, jenomže dříve ji hrál 70ti členný soubor, účinkoval i živý kůň a přímo na Svojanově, teď jsme příběh o strašidlech odehráli v osmi lidech, výbornou hudbou doprovodil Karel Sax, a soudě podle ohlasu, představení se líbilo.

 

Bylo to velice příjemné odpoledne a podvečer, náladu navodila i působivá výzdoba, však si ji také účastníci rozebrali, odpočinuli jsme si a už se těšíme na ty „opravdové“ Vánoce.

 

Z Květné

Z Květné

(19.12.2018) autor: Lidmila Kružíková

Třetí adventní neděle byla v Květné – Květné zahradě ve znamení předvánočních radovánek.

 

Čert s andělem nejprve museli pomocí kouzelné říkanky a za z vydatné pomoci všech přítomných zajistit vánoční stromek, který potom děti samy ozdobily, přitom se pobavily, recitovaly, zpívaly, dospělí se mohli občerstvit, nakoupit drobné dárky z vosky, k mání byla i medovina nebo med, prodávalo se také sušené ovoce a pečený čaj. Došlo i na vánoční zvyky – plovoucí svíčičky ve skořápkách z ořechů, krájení jablíček a lití olova. Vše připravili zaměstnanci Květné a dali si opravdu záležet. Ke sváteční atmosféře přispěla i působivá výzdoba, každý návštěvník dostal také pro štěstí větvičku jmelí.

 

Přítomni byli nejen místní, přišel pan starosta, objevil se bývalý senátor Radko Martínek, přijeli i z okolí, dobře se bavili a nikomu nevadila zima, která byla opravdu nepříjemná.

 

Adventní neděle – v pořadí třetí – nás tak zase o kousek přiblížila k Vánocům.

 

Mikuláš 2018

Mikuláš 2018

(10.12.2018) autor: Lidmila Kružíková

V sobotu 8.prosince pokračovaly na svitavském okrese čertí reje, které byly velice působivé, spojené s nadílkami a různými soutěžemi, při kterých se bavili všichni. Jedním z nich bylo i dovádění v Opatově. Soutěže pro ty malé, kterým vydatně pomáhali rodiče, čerti, kteří opravdu vylezli z pekla ( z orchestřiště v kulturním domě ), na můj vkus však byli skutečně oškliví a zejména menší děti se bály, hodný anděl s Mikulášem, ti přivezli sladkosti, samozřejmě nechyběla diskotéka.

 

Přítomna byla poslankyně Květa Matušovská, která neformálně diskutovala s občany a zatančil si s dětmi na parketu.

 

Bylo to příjemné odpoledne a poděkování patří všem, kteří se o ně zasloužili.

 

Družstevní společenské vlastnictví, proč ne?

Družstevní společenské vlastnictví, proč ne?

(3.12.2018) autor: Josef Bohatec

Chorými hlavami za posledních téměř 30 let likvidované a zatracované družstevní hospodaření, musí hrát v nové společnosti opět významnou roli. Lépe odolá ekonomickým krizím než podniky soukromé!

 

Historické reálie vypráví:

 

V českých zemích (RU) jsou počátky spolkové činnosti spjaty s vydáním Císařského patentu č. 253/1852 ř.z., o spolcích, kterým byl umožněn vznik různých spolků, které však podléhaly schválení úřadů. Po dobu 20 let se však příliš neřešil zejména ekonomický rozvoj měst a obcí a možnosti nebankovní finanční činnosti. Tehdy bylo možné půjčovat si od velkokapitálu za roční úrok 12-15%, což bylo zejména pro zemědělskotkalcovské obyvatelstvo na vesnicích skoro likvidační (kolísavá úroda a ceny za výpěstky a plátno). Císařským zákonem č. 70/1873 ř.z., o výdělkových a hospodářských společenstvech, byl v 95 paragrafech původní patent značně novelizován a spustil významný rozmach družstevnictví. Vznikaly místní Družstevní záložny, kde si bylo možno půjčit peníze za téměř poloviční úrok a spořit s úrokem 4-5% ročně. Dále vznikaly Společenská družstva rolnická, mlékárenská, lihovarnická, pivovarnická, mlynářská, obchodní aj. Správní a dozorčí rady, včetně zaměstnanců, byly zabezpečeny téměř výhradně obyvateli dotčených obcí a měst. Mimo zajištění lepších cen a lepších odbytových možností, měla družstva také vysokou společenskou úlohu v rozvoji obcí a měst. Ze svých zisků podporovala rozvoj školství, dopravní infrastruktury, zdravotnictví, kultury a národovectví. Podporovány také byly chudobince a církevní stavby ve farních obcích. Stejně jako po roce 1948, tak i po roce 1873, se zejména velkým sedlákům do družstev moc vstupovat nechtělo, ale v důsledku krize v domácím tkalcovství po 1. světové válce, které znamenalo výrazný výpadek v příjmech domácností, se situace rychle mění a družstevní společenské vlastnictví se stává velmi žádaným. Po roce 1948 nastává mimo zemědělství také velký rozmach stavebního bytového družstevnictví a výrobních družstev. Zajišťovala lacinou výstavbu bytů pro obyvatelstvo, zemědělskou soběstačnost v potravinách a přidruženou výrobu s podporou socialistického státu. Do transformace družstev po roce 1989, družstva významným způsobem patronátně podporovala aktivity školských zařízení (výlety, tábory, brigády) a sportovní zájmové organizace v místech. Družstva, také díky skladbě svých členů, zaměstnanců a výrobnímu zaměření, lépe odolávají ekonomickým krizím a výkyvům. Nejsou totiž zakládána výhradně za účelem tvorby zisku. Je doloženo, že za poslední světové ekonomické krize ve světě v letech 2008-2012, jí zejména v Evropě lépe čelilo družstevní společenské vlastnictví (rezervy, udržení zaměstnanosti), než akciové společnosti a zahraniční firmy (propady cen akcií, propouštění zaměstnanců, stěhování výrobních závodů jinam). Pokud chceme rozvíjet města a zejména obce a zastavit vylidňování venkova, bez družstevního společenského vlastnictví to prostě ani z historického pohledu nepůjde!

 

Vánoce už opravdu klepou na dveře …

Vánoce už opravdu klepou na dveře …

(3.12.2018) autor: Lidmila Kružíková

i když Štědrý den je ještě daleko, ale advent začíná, výlohy v obchodech září všemi barvami, rozsvěcují se vánoční stromy, probíhají adventní koncerty. Ani Pardubický kraj není výjimkou. 1.prosince jsme se nechali unést vánoční atmosférou v Javorníku ( zde svítí javor), v neděli pak zazářil strom ve Svitavách ( i když pršelo a klouzalo to ) a zároveň se v České Třebové konal nádherný vánoční koncert v provedení hornového ansáblu ZA ROHEM. Bylo to 6 krásných mladých lidí – 2 dívky a 4 chlapci, kteří nás nadchli nejen výběrem skladeb, ale především vysokou profesionalitou. Kolektiv vznikl před sedmi lety na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, v současné době jsou členové z velké části již absolventi a aktivní hráči, kteří se několikrát za rok setkají a nazkouší zajímavý repertoár pro netradiční obsazení.

 

Slyšeli jsme Trubačské desatero – skladby, které se hrály na honech a dnes už je vůbec neslyšíme, ale i hudbu filmovou, swingovou a nechyběly ani vánoční koledy v netradičním provedení. Představili nám lesní rohy v mnoha podobách a byl to opravdu nevšední zážitek a krásný vstup do předvánočního času.

 

Jsme s Vámi

Jsme s Vámi

(3.12.2018) autor: Lidmila Kružíková

V poslaneckém týdnu se Květa Matušovská  zaměřila na soci ální oblast. Zajímala se o začlenění mladých lidí z dětských domovů a ústavů do života. Za tímto účelem navštívila Květnou zahradu v Květné /okres Svitavy/ a hovořilas toto téma s ředitelem Mgr. Ferdinandem Raditschem. Toto zařízení je ojedinělé v tom směru, že uživatelé si musí na sebe vydělat, starají se o hospodářství a jsou vedeni k tomu,  že zodpovídají za to, co udělají, ať už v kladném nebo záporném smyslu. Počátky sahají do roku 2005, kdy se v Květné vyčlenil statek – vlastně zbor a postupně svépomocí a za finanční podpory hlavě Pardubického kraje a města Svitav se vybudovalo zařízení, sloužící těm mladým, kteří nemají kam jít.

 

K.Matušovská si všechny prostory prošla, zaujala ji například krásná velká kuchyň, kde se v současné době zpracovává ovoce z vlastní sklizně, obdivovala i malou, ale účelnou prodejnu, ve které si zájemci mohou nakoupit kvalitní mléčné výrobky- rovněž vlastní, prodejna funguje  také v obci a ve Svitavách. Samozřejmě řeč přišla i na peníze, které jsou zejména pro tato a podobná zařízení  velmi potřebné, protože ne všechno se dá udělat vlastními silami.

 

Další návštěva pak patřila „Šanci“, sociálnímu zařízení pro bezdomovce ve Svitavách. Budou zde mít možnost ubytování a služeb lidé, kteří se dostali do tíživé situace, budou však finančně přispívat. Navíc se zapojí do veřejně prospěšné práce pro město. Provoz bude zahájen 1.prosince.

 

Květa Matušovská společně s radním pro zdravotnictví a sociální věci Pardubického kraje Pavlem Šotolou ocenili Svitavy za realizaci tohoto tolik potřebného zařízení a přislíbili pomoc pro další fungování.

 

Aktuálně!

Aktuálně!

(15.11.2018) autor: Josef Bohatec
Přátelé, všecko je plné Babiše a jeho syna! Ptám se, skutečně je to to nejdůležitější pro vaše životy co by vás mělo zajímat? Pro mě je daleko důležitější třeba fakt, proč máme tolik zdravotních pojišťoven, když by stačila jen jedna? Třetinu svých příjmů spolykají na provoz a pak se nedostává peněz na biologickou léčbu onkologicky nemocných, pro které je tato léčba mnohdy jedinou nadějí na přežití, i když vědí, že se jí díky skutečnosti, že se řeší voloviny, nedožijí. Dnes si budou poslanci schvalovat více pomejí do korýtek a připravují vyslovení nedůvěry vládě. Opravdu v tomto státě nemáme důležitější věci k řešení? A o tom novináři ze Seznamu.cz, ani od jinud nepíší a netočí reportáže. Proč asi? Není to totiž bulvární senzace!

KSČM v mediích!

(8.11.2018)

Poslanec a místopředseda Výboru pro bezpečnost PSP ČR Zdeněk Ondráček bude – 8. listopadu – hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo. Diskutovat bude s Janem Bartoškem, předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL a Podvýboru pro obrannou, kybernetickou a bezpečnostní politiku a strategické koncepce ČR o zahraničních misích, dále s Pavlem Štefkou – armádním generálem v záloze, bývalým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR, Hynkem Blaškem – generálmajorem ve výslužbě, s Markem Obrtelem – lékařem, vojákem v záloze, který vrátil vyznamenání za účast v misích NATO, Ladislavem Sornasem – podplukovníkem ve výslužbě ze Sdružení válečných veteránů ČR.

 

 

 

Pořad bude ČT 1 vysílat živě od 21:30 hodin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovní neděle Květy Matušovské

Pracovní neděle Květy Matušovské

(23.10.2018) autor: Lidmila Kružíková

Podzim už je tady v celé své kráse, sice sluníčko, ale už chladno, to byla neděle 21.října.

 

Na Městském stadionu Černá Hora v Litomyšli se konala v tento den otevřena kvalifikace družstev mladých hasičů, ti nejlepší se potom zúčastní 22.mezinárodní soutěže v technických disciplínách v roce 2019 ve Švýcarsku. Motiv to byl obrovský, není tedy divu, že družstva chlapců i dívek se maximálně snažila. Štafetový běh, překážky, lezecké disciplíny, ale i práce s hadicí, to vše bez chyby a rychle, to byly výkony, které zaslouží ocenění.

 

Poslankyně Květa Matušovská spolu s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým pozorně sledovala klání, zvláště ji zaujali ti nejmenší – jedenáctiletí – kteří se vůbec nedalo zahanbit a soutěžili s maximální snahou.

 

Květa Matušovská ocenila pak v závěru – po předávání cen – nejen účastníky, ale také město Litomyšl za to, že připravilo vhodné zázemí pro soutěž a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, které dokázalo vzorně celou akci zorganizovat.

 

Hasiči jsou nedílnou součástí záchranného integrovaného systému a je velice dobře, že se k nim řadí i naše děti a mládež.

 

100 let ČSR

100 let ČSR

(23.10.2018) autor: Lidmila Kružíková

I ve Svitavách jsme si připomněli 100.výročí vzniku samostatného Československa, a to 22.října. Zcela zaplněný sál se zaposlouchal do historie, ale i do doby nedávno minulé.

 

Začátky Československé republiky nebyly vůbec jednoduché, protože Svitavy byly převážně německé, a tak vznik samostatného státu nebyl přivítán s nadšením.

 

Poutavě o tom vyprávěl předseda OV KSČM Josef Bohatec, který má bohaté historické znalosti a s přítomnými se o ně rozdělil. Lidmila Kružíková doplňovala kulturou a vzdělávacími spolky, což bylo také zajímavé, protože tyto informace nejsou úplně dostupné.

 

Součástí odpoledne byla rovněž výstavka dobových fotografií a knih, které byly o Svitavách a Svitavsku vydány v uplynulém období. Přítomní mohli porovnat historii a současnost, mnozí se na dokumentech našli, což pro ně bylo zajímavé i dojemné.

 

Milým hostem byla poslankyně Květa Matušovská  a předseda Klubu českého pohraničí Bohuslav Votroubek.

 

Připomněli jsme si i úlohu žen a ocenili jsme ty, které patřily a stále patří k těm obětavým,na které se vždycky můžeme spolehnout – Marii Ehrenbergerovou z Hradce nad Svitavou, Miladu Kocourkovou ze Svitav, Květoslavu Roušarovou z Javorníka, Marii Sedlákovou a Ludmilu Šmídovou, obě ze Svitav.

 

Historie se musí připomínat, ale měli by ji znát především mladí, obávám se však, že ve školách tomu tak není, o sdělovacích prostředcích ani nemluvím, a když už se o ní hovoří, tak pouze účelově, což je velice špatné.

 

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena