KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

Jak to bylo s odsunem? Díl třetí - závěrečný

(31.12.2015)

Poválečný vývoj, aneb jak je to s nároky

V závěrečném díle našeho seriálu si zkusíme přiblížit, jak je to vlastně s oněmi nároky sudetských Němců, kteří se domnívají, že Češi, Slováci a Poláci si z neinformovanosti nechají cokoliv snadněji namluvit a půjdou tak v podstatě proti svým zájmům. O to se po roce 1989 mimo jiných pokoušeli a pokoušejí i Václav Havel, Petr Nečas a Karel Schwarzenberg.

Podle Protokolu Postupimské konference nemohou Německo, ani jeho občané vznášet žádné hmotné ani finanční nároky z nuceného vysídlení, protože je Německo dosud vázáno smlouvou mezi ním a spojenci z 26. května 1952, doplněnou a později ratifikovanou v Paříží 23. října 1954 (Convention on the Settlement of Matters Arising out of the Warand Occupation, signed at Bonn on 26. May 1952, as amended by Schedule IV to the Protoco, on the Termination of the Occupation Régime in the Federal Republic of Germany, signed in Paris on 23. October 1954 -332UNTS 219.

Podle kapitoly 6, čl. 3 této smlouvy Německo nemůže již nikdy uplatnit námitky proti spojeneckým státům a jednotlivcům vzhledem k trvalému zabavení německého majetku, který převzali spojenci či jednotlivci jako reparace, nebo jako přímý následek jimi vyvolané války.

Dle kapitoly 8, čl. 1 téže smlouvy němečtí příslušníci nemohou už nikdy uplatňovat žádné hmotné ani finanční nároky proti spojencům a jejich občanům a takové nároky nemohou být už nikdy projednávány ani německými soudy.

Podle článku 3, kapitoly 8, této smlouvy, Německo nebo jeho příslušníci, nemohou už nikdy uplatňovat žádné nároky vůči spojencům a jejich příslušníkům, které vznikly z jakýchkoliv jejich činů nebo opomenutím koncem války od 5. května 1945 až do nabytí ratifikační platnosti této smlouvy 5. května 1955.

Je tedy více než zřejmé, že veškerý majetek Německa a jednotlivých Němců v Československu přešel do vlastnictví československého státu a jeho občanů jako povinná splátka válečné reparace za všechny válečné škody způsobené zde Němci. Skutečné škody však vysoko přesahují hodnotu zabaveného německého majetku. Německo dodnes nezaplatilo Československu a jeho nástupnickým státům jakoukoliv náhradu jím způsobených válečných škod a je tedy dodnes obrovským dlužníkem ČR i SR a ne naopak.

Doslovem si dovolím požádat všechny čtenáře tohoto miniseriálu, aby se pokusili dostat tento třídílný seriál a zejména jeho závěrečný díl mezi co nejvíce lidí. Děkuji Vám za to, jménem svým i jménem všech obětí této dosud nejhrůznější války.

    



autor: Josef Bohatec
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena