KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

Bez hranic není stát

(30.12.2015)

Bez hranic, které by chránily území, nemůže existovat nejen stát, ale ani spolek, sdružení či unie států. Aby hranice fungovaly, musejí být chráněny. Zatím se nenašel jiný efektivní způsob ochrany hranic než s pomocí pohraničníků.

 

   Proto je nepochopitelné, že se najdou lidé, kteří sice více či méně souhlasí s existencí Evropské unie, mají však velký problém s vytvořením společné celoevropské ostrahy hranic. Tvrdí, že by to podkopalo suverenitu zemí, na jejichž území by takové jednotky operovaly. Jako kdyby něco mohlo podkopávat suverenitu jakékoliv země vydatněji než otevřená a nechráněná hranice.

 

   Až dosud měla ostrahu hranic Evropské unie pomáhat zajišťovat agentura Frontex. Jak ukázal dosavadní průběh migrační krize, tato agentura neměla dostatek lidí, ani techniku a vybavení a už vůbec ne dostatečnou akceschopnost, aby tento úkol třeba jen částečně plnila.

 

   Pokud nebude co nejrychleji skutečná ostraha vnějších hranic Evropy zajištěna, bude narůstat jednak tlak na uzavírání hranic národních států, jednak na zavádění povinných kvót pro uprchlíky. Hranice budou uzavírat ty státy, kterým se zatím vlny běženců vyhnuly, kvóty budou prosazovat ty státy, do kterých uprchlíci v první fázi migrace směřovali přednostně.

 

Evropa tak bude podminována hned ze dvou stran současně. 

 

   To, do jaké situace se Evropská unie dostala, ukazuje snad nejnázorněji poslední iniciativa jihoitalské mafie. Ta v zoufalství z poměrů, které při nehlídání pobřeží zavládly, nabízí, že zajistí ostrahu části jižních hranic Evropské unie na vlastní útraty. Situace je totiž v důsledku nekontrolovaného přílivu uprchlíků už tak chaotická, že ani mafie nedokáže v nastalém zmatku dodržovat závazky vůči klientům, především chránit jejich byznys výměnou za patřičné výpalné.

 

   Politici, třeba ti z ODS, kteří odmítají zřízení evropské pohraniční stráže a vidí v něm porušení suverenity dotčených zemí, by měli otevřeně říci, zda dávají přednost neexistenci ostrahy, anebo angažování mafie. Spoléhat se na agenturu Frontex, která má být posílena o několik desítek mužů, totiž evidentně situaci neřeší.

 

   Zatím je jasné jen to, že chybějící ostraha hranic podlamuje důvěryhodnost Evropské unie. Jak může nějaké sdružení zemí vytvářet protiváhu americké, ruské anebo čínské moci v situaci, kdy na rozdíl od všech výše jmenovaných nedovede zajistit své vlastní teritorium v době míru? Na ochotu mafie pomáhat a chránit se do nekonečna spoléhat nemůžeme.

 



autor: J. Keller
© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena