KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

Ležáky žijí

Ležáky žijí

(26.6.2017) autor: Lidmila Kružíková

Za účasti 1.místopředsedy ÚV KSČM Petra Šimůnka, poslanců Parlamentu Květy Matušovské a Václava Snopka, místopředsedkyně Senátu M.Horské, místopředsedy Poslanecké sněmovny J.Bartoška, senátora R,Martínka, předsedy Svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky a dalších hostů, početná byla delegace Pardubického kraje vedená předsedou KV KSČM a předsedou finančního výboru Pakraje Janem Foldynou a Klubu českého pohraničí proběhl v neděli 25.června Pietní akt v Ležákách, osadě, kterou nacisté vypálili, obyvatele postříleli a děti odvezli do koncentračních táborů nebo na převýchovu, po válce se vrátily pouze dvě dívky.

 

V hlavním projevu M.Horská zmínila nejen historii, ale odsoudila totalitní režimy, samozřejmě také režim u nás po roce 1948, což se pochopitelně mnoha přítomným nelíbilo. Místopředseda Sněmovny J.Bartošek podtrhl nutnost historii připomínat a nezapomínat na ni.

 

Jaroslav Vodička odsoudil návštěvu P.Bělobrádka a D.Hermana v Německu, a to velice zásadně. Nevím, jak se pan Bělobrádek cítil, který byl rovněž přítomen se svými dvěma dětmi, ale on má zřejmě hroší kůži.

 

Součástí aktu bylo také vystoupení pěveckého souboru Radost, seskok parašutistů a zapálení Ohně (bez) naděje, který ponesou děti základních škol dál a nad kterým převzala záštitu paní senátorka M.Horská.

 

Víc jak 100 věnců a kytic svědčilo o tom, že uctít památku ležáckých hrdinů je nejen naší morální povinností, ale především odkazem pro všechny příští generace.

 

Poslanecký týden Květy Matušovské

Poslanecký týden Květy Matušovské

(22.6.2017) autor: Lidmila Kružíková

K.Matušovská zahájila svůj týden v Bystrém. Nejprve navštívila spolu s místním zastupitelem za KSČM Josefem Anderlem a předsedou ZO Lubomírem Dittrichem starostu, pana Sejkoru.

 

Hovořilo se o dopravě, silnicích 1.a 2.třídy, zejména o komunikaci z Bystrého do Poličky, poslankyně informovala o jednáních na kraji, řeč přišla rovněž na Lesy České republiky, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetku i na Ministerstvo pro místní rozvoj.

 

Pak jednala s ředitelem ZŠ panem Zdeňkem Mrkosem. Zde se zajímala o inkluzi, která je živým tématem, rozebírala se celková úroveň školství. K.Matušovská byla mile překvapena tím, co všechno škola pro své žáky a rodiče organizuje, je v systému Zdravá škola, má individuální přístup k dětem, organizuje rodičovský ples, karneval, úzce spolupracuje s Domovem seniorů, je úspěšná v řadě soutěží, mezi ně patří i dobrá umístění v matematických olympiádách, velice zajímavé jsou i absolventské práce žáků 9.třídy. i když je jedna část budovy stará, je udržovaná, nová přístavba je moderně vybavená.

 

Nakonec se Květa Matušovská zúčastnila členské schůze. Podala informace o práci Poslanecké sněmovny, přítomné zajímal protikuřácký zákon a samozřejmě církevní restituce. V souvislosti s nimi chtěli vědět, jaká byla ve Sněmovně reakce na návštěvu pánů Bělobrádka a Hermana u sudetských Němců. Jediná KSČM tuto skutečnost tvrdě kritizovala. No a protože se blíží volby, tak se diskutovalo i o předvolební a volební kampani a našem volebním programu.

 

 

Další den  patřil Hlinsku. Zde K.Matušovskou doprovázel člen zastupitelstva Bohdan Němec.Nejprve navštívila starostu města, pana Krčila. V úvodu se hovořilo o Čertovině a Peklu, jako velké atrakci, kde natáčel svou poslední pohádku Čertoviny Zdeněk Troška, ale potom se přešlo na závažná témata, jako je doprava, potřeba zbudovat kruhové objezdy, Hlinsko by také potřebovalo mobilní váhu kvůli přetíženosti kamionů.

 

V Mlékárně Hlinsko bylo hlavním bodem jednání 3leté odborné učiliště –obor všeobecný mlékař. Spojily se čtyři mlékárny – Přibyslav,Jihlava, Polná a Hlinsko a společně se zasadily o tento obor, který se jako jediný za podpory Pardubického kraje nově otevřel v našem regionu. Potřeba kvalifikovaných odborníků je, takže učiliště má zelenou.

 

Poslední zastávka byla v Blatně, kde proběhla velmi zdařilá beseda, přítomen byl rovněž předseda OVKSČM Chrudim Ivan Bělohlávek. Poslankyně Matušovská hovořila o své práci v Parlamentu i v jednotlivých výborech, vysvětlila náplň práce zpravodajky při schvalování zákonů. Informovala také o jednání u pana starosty i u generálního ředitele Jiřího Tvrdíka v Mlékárně Hlinsko. Rovněž tady zajímaly přítomné církevní restituce a jejich zdanění, padaly také otázky k předvolební kampani a samotným volbám. Ivan Bělohlávek podtrhl skutečnost, že je třeba zaměřit se na všechny skupiny obyvatel, musíme je přesvědčovat svým osobním příkladem a postojem. Diskutující se shodli na tom, že je nutné naši práci zveřejňovat, prodat všechno dobré, co se našim poslancům daří. Za zmínku stál také návrh 1  x čtvrtletně vydat letáček, který by se měl dostat do každé rodiny a ve kterém by byly informace o práci našich poslanců. Kriticky se hodnotil odběr Haló novin, kde je práce poslanců za KSČM průběžně zveřejňována.

 

 

Třetí den bylo na programu Jevíčko. Pan starosta Dušan Pávek prezentoval činnost města na čerpání rozpočtu, velmi se diskutovalo o školství ve městě. K.Matušovskou tentokrát doprovázela Hana Horská, krajská zastupitelka a místopředsedkyně výboru pro školství, výchovu  a zaměstnanost, takže oblast školství byla na místě. Hovořilo se také o družebních stycích s ukrajinským městem Korytňany, závodě REHAU, který do oblasti přinesl pracovní příležitosti, ukazuje se však, že nabídka bude větší než možnosti sehnat zaměstnance.

 

Jevíčko má rovněž bohatou kulturní tradici a jak by ne, když zmínky o něm jsou už z roku 1258. A pan starosta toho využil i k tomu, že své hosty pozval na vyhlídkovou věž. A tak jsme šlapali schody, ale stálo to za to. Viděli jsme malebné městečko ze všech světových stran a byl to opravdu krásná zážitek.

 

No a pak zas dolů na besedu s občany. Kdyby ta tři města –Bystré- Hlinsko a Jevíčko nedělil poměrně velký počet kilometrů, mohli bychom říci, že se domluvili, protože i v Jevíčku padaly obdobné dotazy. K.Matušovská s úsměvem a humorem odpovídala, Hana Horská informovalao práci krajského zastupitelstva i o školství v rámci kraje. Určitě to byly zajímavé tři dny,které přinesly prospěch všem.

 

Poslední pochůzka: před 70 lety byl v Končinách zavražděn strážmistr Josef Hendrych

Poslední pochůzka: před 70 lety byl v Končinách zavražděn strážmistr Josef Hendrych

(22.6.2017) autor: Za MěV KSČM Litomyšl Max Olšan a Bc. Jiří Jiruše

Bylo 10. července 1947, když ve tři hodiny ráno boucháním na dveře probouzel rolník Jan Váně štábního strážmistra Josefa Doubravu a popisoval mu hrůzu, kterou právě prožil. Ve svém domě v Dolní Sloupnici byl přepaden dvěma ozbrojenými muži, ti po něm pod pohrůžkou smrti požadovali peníze a maso, a poté nenápadně zmizeli.

 

Štábní okamžitě telefonicky vyrozuměl stanici SNB v Řetové, odkud byla informována kriminálka v Pardubicích, její příjezd byl naplánován na ráno. Stopy pachatelů směřovaly ke Končinám, kde se ovšem na mokré louce ztratily. Pátrání naplno začalo dopoledne, kdy na stanici zůstal pouze služebně nejmladší strážmistr Josef Hendrych. Vyřizoval poštu z minulých dnů a vzpomněl na syna Milana, který měl nedávno své první narozeniny. Po poledni na stanici přispěchal vrchní Havlíček s rozkazem: „Pane strážmistře, vezměte si samopal, jdeme společně prohlédnout chaty ke Končinám!“. Také ho informoval o tom, že možnými pachateli by mohli být Sedláček a Lelič z Němčic. Když dorazili do Končin, přiblížili se k chatě primáře Beníka. Místo vypadalo podezřele, Havlíček vydal rozkaz: „Strážmistře, připravte si samopal k palbě. Jdeme!“. Došli k dřevěnému schodišti, které vedlo ke srubu, příslušníci SNB začali obcházet chatu a zatímco Havlíček prohlížel zadní pravý roh chaty a nedaleký záchodek, strážmistr Hendrych pokračoval v obcházení celé boční pravé strany. Krátce nato padly dva výstřely, strážmistr Hendrych po druhém z nich upadl na zem. Vrchní strážmistr obloukem obešel stráň, ale pachatelé se mezitím zmocnili Hendrychovy Beretty a zmizeli. Přivolaný lékař Antonín Princ konstatoval smrt, která nastala po zásahu přímo do srdce.

 

Do prostoru Němčic bylo následně povoláno přes sto příslušníků SNB a vojáci z posádky ve Vysokém Mýtě, kteří přehrazovali možné únikové cesty vrahů. Na horním konci obce Němčice byl jeden z předpokládaných úkrytů Sedláčka a Leliče - zde hlídkovali dva příslušníci SNB a jeden voják. Po půl jedné ráno zaslechli podezřelé šustění trávy a vrznutí vrátek a poté se objevila postava v černém plášti. „Jménem zákona, stát! Ruce vzhůru!“. V následné přestřelce byli pachatelé zlikvidováni, zraněný Sedláček ještě stihl vypovědět: „Na Hendrycha jsme stříleli oba dva… Byli jsme schováni v chatě, a když přešli, nadběhli jsme jim… chtěli jsme za hranice, do Německa“. Rok nato se u Končin sešli příslušníci SNB, aby svému kolegovi odhalili pomník. Na tomto místě proběhne v sobotu 8. července od 10 hodin pietní akt, který organizuje Klub veteránů PČR.

 

Moc osudu

Moc osudu

(20.6.2017) autor: Lidmila Kružíková

to je název výstavy, která je od 10.června instalována v prostorách kulturního centra Fabrika ve Svitavách a je věnována 75.výročí vypálení Lidic.

 

Autor projektu, předseda OV KSČM Svitavy Josef Bohatec, zachytil na dobových fotografiích nejen obyvatele obce jejich obydlí, ale také osobní předměty a historické dokumenty.

 

Díky vstřícnosti Střediska kulturních služeb a panu řediteli P.Mohrovi tak mají občané Svitav, ale i žáci škol možnost seznámit se s historií, která nesmí být zapomenuta.

 

Josef Bohatec k výstavě řekl, že ho k ní vedla především nutnost stále připomínat hrůzy 2.světové války zejména mladé generaci. Pamětníků ubývá a kdo bude o událostech nacistické okupace hovořit ? To si stále musíme uvědomovat.

 

Akademie Jana Amose Komenského ve Svitavách nezanikla

Akademie Jana Amose Komenského ve Svitavách nezanikla

(20.6.2017) autor: Lidmila Kružíková

Akademie J.A.Komenského je nástupnickou organizací bývalé Socialistické akademie. Určitě si mnozí pamatují na její rozsáhlou činnost – přednášky, besedy, kulturní a veřejné akce pro širokou veřejnost, zejména na vesnicích rozvíjela bohatou činnost.

 

Přišel však rok  1989 a všechno dobré bylo šmahem zamítnuto. Stejný osud potkal i Socialistickou akademii. Od roku 1990, kdy se přejmenovala na Akademii Jana Amose Komenského, nedostává žádné dotace a jiné finanční prostředky, jako jiné neziskové organizace. Musí si na svoji činnost a výplaty vydělat vedlejší činností, což je vzdělávání dospělých.  Z více jak 80 organizací  v rámci republiky jich zůstalo pouze 23, v Pardubickém kraji pracuje Akademie ve Svitavách a Chrudimi.

 

Svitavská funguje, v rámci okresu má dobrou pověst, semináře, které organizuje, mají vždycky vysokou úroveň a kvalifikované lektory. Akce jsou zaměřeny především na oblast účetnictví, daní, pracovního práva, ale i na další nové zákony a jejich novelizace.

 

Akademii řídí oblastní rada, která je složena výhradně z členů a sympatizantů KSČM, pravidelně se schází a řeší aktuální úkoly.

 

Dlouholetá ředitelka Akademie JAK Dagmar Baťová si spolupráce s radou váží, jak sama říká, je třeba pokračovat v tom, co se osvědčilo, a hledat i nové formy práce. Je to však stále obtížnější.

 

O to víc je záslužné, že se ve Svitavách nevzdávají a stále pracují, obracejí se na firmy, nabízejí aktuální témata i odborné semináře. Akademie A.J.Komenského má na okrese Svitavy důležité místo v oblasti vzdělávání dospělých a vede si dobře i při velké konkurenci dalších vzdělávacích agentur.

 

Veselý klaun a usměvavé děti

Veselý klaun a usměvavé děti

(19.6.2017) autor: Lidmila Kružíková

tak  by dal stručně popsat Dětský den, který proběhl 18.června v Moravské Třebové. Po uplakané a studené sobotě vysvitlo sluníčko, a tak všechno mohlo začít.

 

V klauna se proměnila krajská zastupitelka Hana Horská, členové MěV KSČM a jejich rodinní příslušníci zase figurovali na jednotlivých stanovištích a bylo toho opravdu hodně, co děti absolvovaly.

 

Střelba, házení míčků, zápas s chůdy, skákací hrad, jízda na koních, pohádkový strom, přítomní se seznámili i s výcvikem psů, ti odvážní si sami mohli zkusit, zda je pejsci poslouchají, malí i ti větší  měli také možnost změnit se na chvilku v přednostu stanice a za pomoci předsedy OV KSČM Josefa Bohatce pouštěli a zastavovali malé elektrické vláčky. Přebíhali z jednoho stanoviště na druhé a jejich obličejíčky vyjadřovaly spkojenost a radost z úspěchu.

 

Stalo se už pěknou tradicí, že nad akcemi pro děti přebírá záštitu poslankyně Parlamentu Květa Matušovská a nejinak tomu bylo i v Moravské Třebové. Poděkování jí i všem ostatním, kteří se zasloužili o zdařilé a příjemné odpoledne.

 

Plaváčci v Ústí nad Orlicí

Plaváčci v Ústí nad Orlicí

(19.6.2017) autor: Lidmila Kružíková

Už po osmé se v krásném krytém plaveckém bazénu v Ústí nad Orlicí 16.června konala soutěž „Vodní hrátky žabky Katky“ pro mateřské školy, kterou už tradičně pořádá Sportovní a vzdělávací o.p.s.

 

Družstva se šesti soutěžícími absolvovala různé soutěže jako např. potápění, hledání předmětů na dně bazénu, zručnost ve vodě, plavání na čas. Všechny děti byly úžasné, vody se vůbec nebály, bazénem se celé dopoledne neslo veselé štěbetání a smích malých plaváčků. Však si také zasloužily krásné ceny a drobné dárky, navíc vítězné družstvo získalo od ing.Václava Knejpa, jednatele městské společnosti TEPVOS, krásný a určitě i výborný dort.

 

Záštitu nad akcí pravidelně přebírá poslankyně Parlamentu Květa Matušovská, která také finančně přispívá. Za svitavské se akce účastnili Lidmila Kružíková a Josef Bohatec.

Poděkování zaslouží všichni,kteří tuto nádhernou, ale hlavně potřebnou akci organizují, vždyť co může být pro děti lepší než zdravý pohyb.

 

Západ už nemůže zavírat oči

(14.6.2017) autor: The Morning Star, red. sloupek, 5. 6. 2017 (překlad Vladimír Sedláček)

Poslední teroristické zvěrstvo v Londýně by mělo být důvodem k zesílení debaty o zahraniční politice Británie a Západu na „Větším Středním východě“, ne k jejímu ukončení.

 

Samotný termín vychází ze strategických zpráv USA z 80. let, jež stanovily společné cíle pro oblast od Maroka v severozápadní Africe po Afghánistán, Pákistán a bývalé Sovětské republiky na hranicích s Čínou.

 

Pod pláštíkem prosazování demokracie a sekularismu bylo skutečným cílem vytvořit gigantickou oblast volného obchodu, podřízenou režimům spolčeným s USA a NATO. Obrovské přírodní zdroje na Středním východě a asijském subkontinentu by se zcela otevřely americkým i dalším nadnárodním společnostem.

 

Nepohodlné místní režimy, jež odmítly zapadnout do linie s plánem - bez ohledu na to, zda s pokrokovými nebo reakcionářskými motivy - měly být destabilizovány a odstraněny. Což se od té doby stalo v Afghánistánu, Iráku a Libyi. Kde se předpokládal zásah lidových mas, tam byla situace vrácena pod kontrolu, jako v Alžírsku, Bahrajnu a Egyptě. Když lidé sesadili prozápadní loutku v Jemenu, byli bombardovaní, dokud se neocitli bez prostředků, Saúdy vedenou koalicí za asistence Británie a USA.

 

Většina arabských království a někdejších sovětských republik v oblasti je v rukou úplatných a autoritářských despotů. Ti drtí opozici a podílejí se na válečných plánech Západu, s tím, že hostí vojenská zařízení USA a NATO, jež teď zaplňují Větší Střední východ.

 

Ale Sýrie dokázala být houževnatou překážkou americké a západní nadvládě. Po sobě jdoucí Assadovy režimy a jejich stoupenci- včetně dvou syrských komunistických stran- se nesmířily s izraelskou nepřerušenou nezákonnou okupací syrského území a nadále odmítají západní politiku tříštění a podřizování jejich země i dalších.

 

Důsledkem je masivní utrpení a zmar Syřanů, Libyjců, Jemenců, Afghánců a Iráčanů.

 

Uprostřed tohoto chaosu, s tím, jak vojenské síly Západu bombardují, napadají a okupují převážně arabské či muslimské země od první války v Zálivu v roce 1990, prožívají renesanci reakcionářské síly islámského sektářského fundamentalismu.

 

Tam, kde kdysi přijaly ve svých teroristických kampaních proti sekulárním vládám a levici v zemích Většího Středního východu americkou a britskou pomoc - a v Sýrii to pořád ještě dělají - teď obracejí svůj terorismus proti svým někdejším patronům, v džihádu, svaté válce, proti západním „křižákům“.

 

Tragédií je, že mnozí z těchto pomatených teroristů buď byli vycvičení a zajištění britskými vojenskými a zpravodajskými službami, nebo jsou řízeni těmi, kteří have either been trained and resourced by Britain’s military and intelligence services, or are directed by those who have.

 

Když lidé podobní manchesterskému masovému vrahovi Salmanu Abedimu a jeho nohsledům bojovali proti plukovníku Kaddáfímu v Libyi nebo Basharu al-Assadovi v Sýrii, mohli svobodně intrikovat, opouštět Británii a zase se navracet.

 

Stovkám v Británii narozených nebo neutajeně zde bydlících džihádistů bylo dovoleno jít na Střední východ, často se souhlasem pro-natovské, pro-islamistické turecké vlády.

 

Mrtví a zranění na ulicích Londýna a Manchesteru teď platí hořkou cenu za proradnost britské vládnoucí třídy. Politici, kteří tvrdí, že jsou nejzásadnějšími odpůrci terorismu - a obviňují předáky Labour Party z toho, že jsou jeho spolupachateli - zradili britský lid. Jejich katastrofální zahraniční politika teroristy živí.

 

Majíce daleko k tomu, aby nás chránili, pro-imperialističtí politici a jejich mediální povzbuzovatelé nás všechny dostali na škodlivou cestu. Chrání nás jen stateční státní zaměstnanci, byť v nedostatečných počtech, a naši spoluobčané v muslimské komunitě, kteří poskytují tak neocenitelné informace o možných zabijácích v našem středu.

 

KSČM v mediích - NEPROPÁSNĚTE!

(13.6.2017)

místopředseda ÚV KSČM Josef Skála v úterý 13. 06. hostem vysílání ČRo Plus. Diskutovat bude s novinářem a spisovatelem Luďkem Navarou na téma „Stál atentát na Heydricha za tolik obětí nacistické pomsty?“

Pořad vysílá Český rozhlas Plus od 09.30 hodin.

 

 

 

KLUB SPOLEČENSKÝCH VĚD, z.s.

(14.6.2017) autor: KSV

12. června 2017 byla v naší elektronické edici odborných textů

 

FÓRUM SPOLEČENSKÝCH VĚD (ISSN 2336-7679)

 

uveřejněna

 

recenze Jána Mišoviče

 

Fenomén zvaný daně“.

 

Autor recenze představuje novou knihu Mgr. Ing. Ladislava Šafránka, CSc., MBA „Daně aneb Cesta do otroctví?“, zabývající se daňovou problematikou. Jak uvádí, kniha podává podrobný aktuální pohled na tuto problematiku nejen v teoretické, ale i praktické rovině. Přitom recenzent oceňuje srozumitelnost a přehlednost knihy, které však nikterak nesnižují její odbornou úroveň. Proto ji doporučuje jak odborné veřejnosti včetně studentů škol s ekonomickým zaměřením, tak širší čtenářské obci, jež má zájem o daňovou problematiku.

 

Uvedenou recenzi najdete na adrese

 

http://forum.klubspolved.cz/

 

nebo na ni přejdete přímo zde.

 

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena