KSČM SvitavyAktuality

Aktuality

Oskar Krejčí

Oskar Krejčí

(21.4.2017)

Dovolujeme si Vás upozornit, že právě vyšel na

 

                            https://youtu.be/mh1YGR9j8_A

 

videozáznam přednášky Prof., PhDr. Oskara Krejčího, CSc.

 

„Co lze očekávat po prvních 100 dnech

 

vlády Donalda Trumpa“

 

Prosíme o její maximální rozšiřování.

Projekt Paměť národa – nové informace k dějinám našeho regionu

Projekt Paměť národa – nové informace k dějinám našeho regionu

(20.4.2017) autor: Za MěV KSČM Litomyšl Bc. Jiří Jiruše

Ruské ministerstvo obrany v posledních letech zpřístupňuje veřejnosti písemnosti z období Velké vlastenecké války (1941–1945). Na webových stránkách www.pamyat-naroda.ru mohou návštěvníci studovat více než 425 tisíc dokumentů týkajících se historie jednotlivých armád a frontů, dále je k dispozici více než 100 tisíc dobových map a oddíl s názvem „hrdinové války“, kde lze vyhledat vyznamenané vojáky, a to včetně příslušníků tzv. Svobodovy armády. Naše město je v dokumentech mnohonásobně skloňováno zejména v souvislosti s působením 1. gardové a 38. armády, které osvobozovaly region a směřovaly odtud ku Praze. Podrobně je zpracován oddíl věnující se vojenským hrobům – na interaktivní mapě lze vyhledat mimo jiné obce Litomyšlska, ve kterých se nachází památník padlým, a to včetně jeho fotografie a výčtu padlých rudoarmějců.

 

Nezapomínejme na ty, kteří nám přinesli svobodu. Z každých pěti lidí, kteří zahynuli ve druhé světové válce, byli dva občané Sovětského svazu - celkem více než 20 milionů lidských životů! Díky své odvaze, úsilí a oběti dokázali Sověti zastavit a nakonec rozdrtit zdánlivě nepřemožitelnou válečnou mašinerii, která s mrazivou rychlostí dobyla téměř celou západní Evropu za několik měsíců. Porazili německou armádu, která za sebou zanechávala apokalyptickou hrůzu a přinášela tyranii všem porobeným národům. Bez ohledu na nesmírné oběti a škody, které Sovětský svaz ve válce utrpěl, vyšel z tohoto boje na smrt vítězně a v Evropě osvobodil od nacismu 113 miliónů lidí.

 

Trump v Sýrii: zhoršení už tak zlé situace

(18.4.2017)
zdroj: Překlad Vladimír Sedláček

WASHINGTON – Navzdory potlesku, jehož se Donaldu Trumpovi minulý týden dostalo za raketový útok na syrskou leteckou základnu, několik zákonodárců z USA podotýká, že vyostřením války v Sýrii jen zhoršil už tak tragickou, složitou situaci.

 

Trumpovy rakety byly vypáleny z torpédoborce válečného námořnictva (US Navy) v době, kdy Kongress měl pauzu a Trump byl na banketu s čínským prezidentem Xi Jinpingem. Bylo jasné, že Trump vyslal ke Ximu poselství, jež mířilo dál, než do Sýrie. Ukázal Číňanům, že je individualista a když oni zájmy USA podporovat nebudou, dokáže kdykoli podniknout jednostrannou akci. Připomíná to fakt, jenž dokázali badatelé:USA svrhly atomové bomby na Japonsko v roce 1945 alespoň částečně proto, aby vyděsily Rusy, což byl akt, jenž přispěl k rozpoutání studené války.

 

Trump řekl, že útok na syrskou základnu byl odvetou za Assadovo použití jedovatého plynu ve městě Khan Sheikhoun, se zabitím nejméně 86 lidí, mezi nimi mnoha dětí. Zabití byla strašlivá a byla všeobecně odsouzena jako válečný zločin. Ale Trumpova „odplata“ přišla dřív, než Organizace pro zákaz chemických zbraní, globální dozorce, alespoň zahájil vyšetřování, kdo za to může. Dosud to nevíme. 

 

Phyllis Bennisová, ředitelka projektu Nového internacionalismu v Institutu politických studií a celonárodně uznávaná pozorovatelka a komentátorka syrského konfliktu, napsala v informačním bulletinu Common Dreams (Společné sny): „Nevíme, kdo mohl … za tento strašný útok. Západní vlády, v čele se Spojenými státy, a většina západního tisku tvrdí, že za to může syrský režim, ale jasný důkaz pořád neexistuje … .“

 

Bennisová píše, že někteří spekulují, že chemikálie v Khan Sheikhoun se vzaly „ne ze shozených bomb, ale spíše z výbuchu v údajném chemickém skladišti pod kontrolou nejmenovaných povstaleckých sil“. A pokračuje: „Víme, že už dříve v občanské válce, při dokonce smrtelnějším útoku chemickými zbraněmi, byla široce vznášena podobná obvinění proti syrskému režimu, považovaná za pravdivá a použitá jako základ k výzvám k přímé vojenské intervenci USA. A víme, že tato obvinění nebyla nikdy prokázána, a že zůstávají nejistá ještě dnes, téměř po čtyřech rocích.“ 

 

Podobně řekla členka Kongresu, demokratka z Havaje Tulsi Gabbardová, reportérovi CNN Wolfu Blitzerovi, že je „skeptická“ k tomu, že by Assad byl zodpovědný za tento útok. „Neviděla jsem, že by došlo k nezávislému vyšetřování [zodpovědnosti za bombardování] a že by byl předložen důkaz, ukazující, co se přesně stalo, a o tom, co se přesně toho dne stalo, existuje spousta teorií.“

 

Zdůraznila, že k invazi USA do Iráku došlo dřív, než než nezávislá komise dokázala, že vlastní zbraně hromadného ničení, a zpravodajství, jež to naznačovalo, se ukázalo být falešným. „Tak ano, jsem skeptická“, řekla. V písemném prohlášení dodala: „Jestli je prezident Assad opravdu vinen za tento hrozný chemický útok na nevinné civilisty, budu první, kdo vyzve k jeho obžalobě a potrestání Mezinárodním trestním soudem. Ale kvůli našemu útoku na Sýrii už toto vyšetřování nebude možné. A bez takového důkazu bude úspěšná obžaloba mnohem těžší.“

 

Přijdou další útoky USA?

 

Bez ohledu na to, kdo mohl za útok na Khan Sheikhoun, Bennisová konstatuje: „Je smutnou pravdou, že zostření vojenských akcí USA proti Sýrii … obětem tohoto ohavného chemického útoku nepomůže, neurychlí ukončení ničivé války v Sýrii, nevrátí mrtvé děti.“

 

Co pomůže válku v Sýrii ukončit? Jedinou strategií, o níž Trumpův režim zatím diskutuje, je další bombardování.

 

Gabbardová v reakci řekla: „Mne zlobí a zesmutňuje, že prezident Trump přijal radu válečných jestřábů a vyostřil naši nelegální válku za změnu režimu svržením syrské vlády. Tohle vyostření je krátkozraké a povede k dalším mrtvým civilistům, k dalším uprchlíkům, k posílení al-Káidy a dalších teroristů a možná až k jaderné válce mezi Spojenými státy a Ruskem.“

 

Vedle Gabbardové se ozvala demokratka z Kalifornie Barbara Leeová. „Nelegálním bombardováním svrchovaného státu prezident Trump zesílil už tak nebezpečný a výbušný konflikt bez dlouhodobé strategie.“

 

A senátor Bernie Sanders řekl: „Hluboce se obávám, že tyto údery mohou vést k tomu, že Spojené státy budou opět zataženy zpět do bahna dlouhodobého vojenského střetnutí na Středním východě.“

 

Gabbardová, Leeová a Sanders se přidali k demokratickým senátorům Chucku Schumerovi, Elizabeth Warrenové, Timu Kainovi a dalším z obou stran, prohlašujícím, že Trumpův raketový útok byl neústavní, protože k němu nepožádal o zmocnění Senátu.

 

Velké ropné společnosti chtějí úplnou kontrolu

 

Vláda USA nikdy neukázala, že se snažila o ukončení války v Sýrii. Ve skutečnosti, podle konzervativní pozorovatelky na Středním východě Rachel Marsdenové, konflikt v Sýrii začal proto, že USA chtěly nahradit syrského prezidenta Bashara al-Assada vůdcem, který vude přátelštější k USA.

 

V plánu, podle Marsdenové,bylo „nechat Saúdy, aby se ozbrojili, a financovat někoho nezávislého, aby Assada sesadil. CIA zajistí výcvik. Assad bude odsunutý. Bude dosazen předák, který bude vstřícnější k zájmům USA, Saúdů a Katarců. Rusko ztratí postavení v oblasti…“ A pokračuje: „Jenže to tak nefungovalo. Rusko muselo zaútočit a ten nepořádek uklidit.“  

 

Předpoklady ve scénáři Marsdenové jsou, že naše vláda je na Středním východě zapojená do podpory amerických ropných konglomerátů v jejich snaze kontrolovat dodávky ropy, udržet si nadvládu nad hlavními ropu těžícími národy, jako je Saúdská Arábie a Katar, a minimalizovat vliv Ruska a Číny.

 

Během let ropné společnosti ze Spojených států ukázaly, že když není po jejich, dávají raději přednost válce a chaosu, než aby postoupily jakoukoli půdu Rusku nebo Číně. Co víc, Trumpův ministr zahraničí Rex Tillerson, bývalý vrchní provozní šéf Exxonu, stál v čele manipulování národy ve prospěch ropných velkopodnikatelů. Ti čas od času, než aby za to bojovali nebo ztráceli půdu, měli za výhodnější formovat spojenectví s Ruskem. Tohle může být jedno z těch období, přinejmenším ve vztahu k syrskému konfliktu.

 

Ale Trump možná všechno zpackal, když své osobní zájmy nadřadil zájmům kumpánů z ropného byznysu. Spolu s využitím situace v Sýrii coby názorné lekce Číně ji Trump možná využil k tomu, aby vzal částečně vítr z plachet těm, kteří stojí proti němu ne proto, že je přítulný k miliardářům, ale že se příliš sbližuje s Ruskem.

 

Možná se snaží demonstrovat vlastní nezávislost vůči Vladimiru Putinovi tím, že ho napadá za podporu Assada. Putin na oplátku říká, že se Trump dopustil aktu agrese proti svrchovanému státu, aby získal záminku k odvrácení pozornosti světa k úmrtí civilistů v Iráku. Jinými slovy, s napadením Sýrie to vypadá, jako by si Trump pomáhal k ujištění, že syrský konflikt nebude slábnout.

 

Jedinou reálnou cestou k ukončení jatek v Sýrii i kdekoli jinde na Středním východě je ukončení vražedné války o ropu. Takto to Phyllis Bennisová vyjádřila v týdeníku The Nation: „Válku v Sýrii nelze vyhrát, ale je možné ji zastavit.“

 

1.       Přestaňte zabíjet lidi a ničit města ve jménu zabránění jiným v zabíjení lidí. Zastavte letecké údery a bombardování, stáhněte jednotky a zvláštní síly, uskutečněte „žádná bota na zemi“.

 

2.      Pracujte na dosažení plného zbrojního embarga na všech stranách, postavte se americkému i globálnímu zbrojnímu průmyslu.

 

3.      Vytvořte nová diplomatická, nikoli vojenská, partnerství, zahrnující vnější síly i síly uvnitř Sýrie. Na stole musí být všechno, včetně syrské občanské společnosti, žen a nenásilné opozice, stejně jako ozbrojených aktérů. Podpořte úsilí OSN o místní zastavení palby a o novou diplomacii.

 

4.      Zvyšte podporu USA uprchlíkům a dalším oblastním humanitárním potřebám. Splňte všechny sliby ohledně fondů OSN a silně zvyšte množství peněz a pomoci agenturám OSN a četným uprchlíkům, vítaným k přesídlení do Spojených států.

 

Bennisová píše: „Možná kromě posledního lze pravděpodobně těchto požadavků dosáhnout v krátké době. Ale je na nás, abychom budovali hnutí, jež navrhne, jak by mohlo vypadat ukončení této vražedné války. Vojenské alternativy, o nichž se teď debatuje, neukončí válku, ani neochrání zranitelné obyvatelstvo.“ A uzavírá: „Vojenské řešení neexistuje. Už je čas obnovit hnutí, založené na této skutečnosti.“

 

KLUB SPOLEČENSKÝCH VĚD, z.s.

(11.4.2017) autor: Redakce Fóra společenských věd

sděluje:

 

10. dubna 2017 byl v rámci naší elektronické edice odborných textů

 

FÓRUM SPOLEČENSKÝCH VĚD (ISSN 2336-7679)

 

uveřejněn

 

videozáznam přednášky Ilony Švihlíkové na téma

 

Proč mají Češi nižší platy, mzdy a důchody než pracující v okolních evropských zemích?

 

Problematika nízkých mezd v ČR“.

 

Známá a uznávaná ekonomka doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., byla oslovena Klubem společenských věd (KSV) se žádostí o odbornou přednášku na aktuální téma, kterou by pronesla na půdě KSV před jeho členy i dalšími zájemci. Oslovená žádost přijala a dne 30. 3. 2017 vystoupila v KSV s odbornou přednáškou na téma "Proč mají Češi nižší platy, mzdy a důchody než pracující v okolních evropských zemích? Problematika nízkých mezd v ČR". Přitom věnovala pozornost zejména problematice transformace po listopadu 1989 a hledání nové cesty ekonomického rozvoje v České republice. Videozáznam přednášky je umístěn na portálu YouTube.

 

Odkaz na videozáznam uvedené přednášky najdete na adrese

 

http://forum.klubspolved.cz/

 

Na Fórum společenských věd se dostanete také přímo zde.

 

Lékařský internacionalismus v Peru a Kolumbii

(10.4.2017)
zdroj: www.cuba-solidarity.org.uk (překlad Vladimír Sedláček)

Tým 23 profesionálních zdravotníků zamířil 31. března z Kuby do Peru, aby poskytl lékařskou pomoc při ničivých záplavách v této jihoamerické zemi. Vzali s sebou 7,2 tuny léčiv a jednorázového materiálu, čímž zajistili zdravotnickou podporu pro 20 000 lidí.

 

Kuba nabízí Kolumbii tisíc lékařských stipendií na příštích pět let jako součást solidárního gesta na podporu mírového procesu v zemi. Polovinu stipendií převezmou (a využijí ke studiu medicíny na Kubě) demobilizovaní příslušníci FARC, zbytek ti, kteří ztratili domov nebo byli jinak zasaženi vleklým ozbrojeným konfliktem.

 

Prohlášení Světové rady míru k raketovému útoku USA na cíle v Sýrii

(10.4.2017) autor: Sekretariát Světové rady míru, 7. dubna 2017
zdroj: Překlad: České mírové hnutí

Světová rada míru odsuzuje současné raketové útoky USA na cíle v Sýrii jako akt další eskalace imperialistické intervence v Sýrii a celém regionu. Jedná se o zločin, jehož záminkou je údajné použití chemických zbraní syrskou armádou ve městě Khan Sheikhoun blízko Idlibu. 

 

 

Bombardování Sýrie ze strany USA nepředstavuje pouze porušení principů Charty OSN, ale také pokračování politiky předchozích vlád USA, nyní sledované vládou prezidenta Donalda Trumpa. Poté, co vytvořili, vycvičili a financovali žoldácké ozbrojené skupiny tzv. Islámského státu a dalších, poskytují nyní USA, NATO a Evropská unie, společně se svými spojenci v regionu, podobně jako opakovaně v minulosti, svou podporu ozbrojeným teroristickým silám skrze útoky na syrskou armádu. Za těmito útoku jsou plány na vytvoření „Velkého Středního východu“, ve kterém by imperialismus ovládal energetické zdroje a ve kterém by existovali jím dosazené režimy v nových hranicích.

 

 

Světová rada míru vyjadřuje svou solidaritu s národy Středního východu a podporuje jejich právo na to, aby mohly svobodně rozhodnout o své budoucnosti bez jakéhokoliv zahraničního vměšování. Světová rada míru odsuzuje pokrytectví a dvojí morálku imperialistů, kteří podporují a páchají útoky proti celým národům, nutíce statisíce lidí, aby se staly uprchlíky, zatímco „roní slzy“ nad osudy lidí, kteří jimi byli přinuceni utéct ze svých domovů, aby si zachránili své životy. Světová rada míru vyzývá své členy a přátele, aby odsoudili imperialistickou intervenci na Středním východě a vyjádřili svou solidaritu s národy, které jsou jejími oběťmi. 

 

Jednotně proti neoliberalismu

(5.4.2017) autor: Komunistická strana Británie, 3. dubna 2017
zdroj: Překlad Vladimír Sedláček

Středa 29. března byla pro Británii a její tři národy historickým dnem.

 

Spuštění Článku 50 Lisabonské ústavní smlouvy znamená zahájení oficiálního procesu odchodu z Evropské unie. Je tak splněn požadavek většiny těch, kteří hlasovali v referendu vloni v červnu.

 

Proto je to v podstatě vyjádření „lidové svrchovanosti“, jež - alespoň pro socialisty - by měla znamenat víc, než buržoazní představy o svrchovanosti parlamentní či soudní. Ale onen den znamenal i novou etapu v historickém zápase o určení, jaký druh společnosti bude v Británii mimo EU.

 

My dnes víme, jaké to je, po 44 rocích členství v tom, co se měnilo z Evropského společenství uhlí a oceli na Evropská společenství a „Společný trh“, teď EU.

 

Ačkoli pravicová protiunijní propaganda dnes (spíše jako tehdejší propaganda pro EHS) má za to, že Británie byla v roce 1973, kdy jsme se připojili k EU, „nemocným mužem Evropy“, pro většinu pracujících a jejich rodin tomu tak nebylo.

 

Od roku 1945 až do poloviny 70. let se příjmové a majetkové nerovnosti snižovaly a ve členství v odborech a kolektivním vyjednávání docházelo k trvalému pokroku. Normou byla víceméně plná zaměstnanost. Téměř všechny děti mohly očekávat, že až opustí školu, dostanou práci nebo místo v učilišti či na vysoké škole, navzdory pohromě současného středoškolského vzdělávacího systému. Většina dělníků mohla očekávat každoroční nárůst příjmu.  

 

Bezdomovectví bylo relativně vzácné, s miliony státních bytů a s dostupnými vlastníky obývanými objekty, jak se rychle zmenšoval zdiskreditovaný soukromý nájemný sektor. To všechno bylo odsouzeno ke zrušení reakcionářským fundamentalismem „svobodného trhu“ za vlády Toryů v letech 1979 - 1997.

 

„New Labour“ potom dočasně zastavila ústup na některých frontách, zatímco na jiných v něm pokračovala.

 

Dnes jsou veřejné vlastnictví a představy o veřejných službách nahrazeny privatizací a podnikovou nenasytností. Rozšířily se finanční služby a výroba se scvrkla. Stabilní a jistá zaměstnání byla nahrazena nejistými a dočasnými. Po dalších tuctech protidělnických zákonů se odborářství a kolektivní vyjednávání staly v soukromém sektoru menšinovou zábavou.

 

V desetiletích, kdy byly snižovány daně boháčům a velkopodnikatelům, byly (doslova) odplaveny veřejné služby a silně narostly nerovnosti. normou se stalo rozšiřující se bezdomovectví a nezaměstnanost mládeže, kdysi téměř neznámé.

 

Bylo by absurdní hodit zodpovědnost za takový úpadek plně na Evropskou unii a její předchůdce. Prvotně je zodpovědný „úspěch“ Toryů a neúspěchy New Labour. Přesto by dopad členství v EU neměl být přehlížený nebo zlehčovaný.

 

Volný pohyb kapitálu, vyžadovaný Evropskou unií a jejím jednotným trhem, přispěl k podinvestováním dané krizi britského průmyslu.

 

Povinný volný obchod změnil přebytkovou bilanci s Evropou na velký deficit, jenž zničil miliony výrobních a inženýrských pracovních míst s pomocí katastrofálního omezení v evropském peněžním systému.

 

Volný pohyb pracovních sil v EU také umožnil nadnárodním společnostem - za podpory Evropského soudního dvora - vykořisťovat dovezenou pracovní sílu a oslabovat platby, podmínky a odborářskou organizovanost.

 

Setrvání v jednotném trhu by udržovalo Británii ve jhu tohoto volně tržního fundamentalismu. Protiunijní Toryové by dali přednost nahrazení tohoto jha jiným, s rušením zaměstnaneckých práv a dosažením obchodních smluv, prospívajících velkopodnikání, s USA, Tureckem, Japonskem a dalšími, když ne s EU. 

 

Dělnické hnutí se musí sjednotit kolem alternativy vůči tomuto neoliberalismu všeho druhu. Mimo Evropskou unii bude vláda labouristů moci prosazovat vlastní politiku volného obchodu, průmyslových investic, veřejného vlastnictví, progresivního zdanění, stejných zaměstnaneckých a odborářských práv a velkorysého, nerasistického imigračního a azylového systému. To je skutečná cena, získaná coby výsledek spuštění Článku 50.

 

Poslanecký den v Moravské Třebové

Poslanecký den v Moravské Třebové

(4.4.2017) autor: Josef Bohatec

29. 3. 2017 se uskutečnil v Moravské Třebové poslanecký den poslankyně P ČR Květy Matušovské. Při setkání s vedením města se diskutovalo zejména o rozvoji města, situaci kolem plánované výstavby R 35, R 43 a zachování veřejné dopravy. Následovala návštěva Městské policie Moravská Třebová, kde se hovořilo o bezpečnostní situaci ve městě a okolí. V poslední části poslaneckého dne se uskutečnilo v sále na Olomoucké ulici setkání se spoluobčany. Na dotazy odpovídali mimo poslankyně také zastupitelé města za KSČM Hana Horská a Josef Odehnal, či místopředseda KV KSČM Josef Bohatec.

Zastupitelé a funkcionáři KSČM jsou tak neustále mezi lidmi. 

Fernando Gonzalez Llort je novým prezidentem Kubánského institutu přátelství mezi národy (ICAP)

(30.3.2017)
zdroj: Mezinárodní výbor pro mír, spravedlnost a důstojnost

Od nás všech v Mezinárodním výboru pro mír, spravedlnost a důstojnost chceme poslat srdečné díky, solidaritu a lásku Kenii Serrano Puigové za její osmiletou plodnou práci jako prezidentka ICAP.

 

Navždy si zapamatujeme její neúnavnou činnost při budování a posilování hnutí mezinárodní solidarity a v jejím obrovském přispění ke kampani za svobodu Kubánské pětice. Přejeme jí hodně úspěchů při plnění úkolů, jež přijme.

 

Blahopřejeme Fernandu Gonzalezovi Llortovi jako novému prezidentovi ICAP. Pro nás všechny je velkou satisfakcí, že jeden z hrdinů Kubánské pětice teď povede nejdůležitější organizaci mezinárodní solidarity, jíž se Kubě dostává.

 

Fernando začal pracovat v ICAP pouhé tři měsíce poté, co byl v roce 2014 propuštěn z federální věznice USA. V jeho novém postavení k němu máme plnou důvěru. Těšíme se na práci s Fernandem a se všemi revolucionářskými sestrami a bratry z ICAP v tomto novém období boje. Teď je čas zaměřit naše akce a požadavky na zastavení zločinné blokády USA proti Kubě a vrácení nezákonně okupovaného území Guantanama jeho právoplatným vlastníkům - kubánskému lidu - a hájit Latinskou Ameriku a Karibik jako Mírovou zónu.   

 

KSČM v médiích - NEPROPÁSNĚTE!

(30.3.2017)

poslankyně PS PČR za KSČM Soňa Marková bude dnes 30. března hostem vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál. Tématem bude eutanázie.

 

 

 

Pořad vysílá ČRo Radiožurnál od 14.45 hod.

 

© KSČM 2003 - 2014. Všechna práva vyhrazena